Hľadáte nové pracovné zameranie?


S rastúcim využívaním technológií a automatizácie sa mení povaha mnohých prác. Táto evolúcia vplýva na potrebu nových zručností a zmenu charakteru práce. Meníme sa aj my.

Určenie nového pracovného smeru po niekoľkoročnej praxi ovplyvňuje niekoľko faktorov.

Sú nimi záujmy, danosti, prax a pracovné skúsenosti, ktoré sme získali. Osobné hodnoty a vnútorná motivácia sú ďalším dôležitým pilierom pri hľadaní zamerania.
Tiež nesmieme ignorovať ekonomickú situáciu, vek, dynamiku pracovného trhu, možnosti (ochotu) ďalšieho vzdelávania, alebo podporu najbližšieho okolia.

Vodítkom pri určovaní nového pracovného smeru sú však soft skills, alebo mäkké zručnosti. Ide o schopnosti, ktoré nám pomáhajú v činnostiach, vzťahoch, situáciách, alebo v zvládaní rôznych konfliktoch. Pri zmene práce sú soft skills zásadným atribútom, ktorému treba venovať pozornosť.

Komunikácia, kreativita, prispôsobivosť, tímová práca nám nielen pomáhajú efektívne fungovať v novom prostredí, ale aj pomáhajú pri učení, alebo nových perspektívach.
Správne pochopenie vlastných daností je kľúčové pri akejkoľvek kariérnej zmene.

Soft skills sú neoddeliteľnou súčasťou procesu rozhodovania o novom pracovnom zameraní. Pomáhajú nám lepšie pochopiť seba, zhodnotiť možnosti, komunikovať so zainteresovanými stranami a zvládať stresové situácie, ktoré sú často spojené s takýmto dôležitým rozhodnutím.

Pred akoukoľvek profesnou zmenu nezabudnite na kritické myslenie.
Soft skills spojené s kritickým myslením vám umožnia analyzovať informácie, skutočnosti a rôzne aspekty nového pracovného zamerania a pomáhajú objektívne sa pozrieť na rôzne stránky nového pracovného prostredia.
Môžu vás ochrániť pred zaujatými rozhodnutiami na základe emócií a umožniť urobiť rozhodnutie založené na dôležitých faktoch.