Špecialista v odbore – (ne)výhoda?
Špecialista v odbore – (ne)výhoda?
Špecializácia je v kariére často vnímaná ako výhoda. Čím hlbšie znalosti a skúsenosti máte v konkrétnej oblasti, tým hodnotnejší ste pre zamestnávateľov. No v rýchlo meniacom sa svete práce to už nemusí vždy platiť. Technológie a automatizácia menia dopyt po zručnostiach a niektoré pracovné pozície zanikajú.
Firmy však často zotrvávajú v tradičnom prístupe k náboru – hľadajú „perfektný fit“ na pozíciu. Namiesto toho, aby sa zamerali na prenositeľné zručnosti a potenciál kandidátov. Výsledkom je, že mnohí skúsení ľudia s x-ročnými skúsenosťami, ochotní a schopní zmeniť zameranie, sa nedostanú k príležitostiam len preto, že nemajú prax v presne definovanej oblasti.
Prenositeľné „transferable skills“ sú zručnosti, ktoré sa dajú využiť v rôznych profesiách a odvetviach. Často rozhodujú o tom, ako rýchlo a úspešne sa človek dokáže presadiť v novej oblasti.
Medzi najznámejšie prenositeľné zručnosti patrí komunikácia, teda jasné vyjadrovanie a počúvanie, kritické myslenie na riešenie problémov a adaptabilita v meniacom sa prostredí. Dôležitá je aj spolupráca v tíme, time management na efektívne plánovanie a digitálna gramotnosť na prácu s technológiami. Líderské schopnosti pomáhajú viesť ľudí, zákaznícky servis budovať vzťahy, kreativita prinášať nové riešenia a vyjednávanie presadiť svoje názory.
Ako to môže fungovať v praxi?
Komunikačné schopnosti
(prezentovanie a verejné vystupovanie, vyjednávanie a argumentácia, výborná písomná komunikácia, reporty, obsahový marketing)
Napr. skúsený obchodník, ktorý vie efektívne komunikovať s klientmi, sa môže uplatniť v HR ako recruiter – bude vedieť viesť pohovory a presvedčiť kandidátov o danej pozícii.
Analytické a strategické myslenie
(riešenie problémov, práca s dátami a reporting, strategické plánovanie)
Napr. Finančný analytik môže prejsť do biznis developmentu – jeho schopnosť pracovať s číslami a analyzovať trh pomôže pri rozvoji nových obchodných príležitostí.
Organizačné a projektové riadenie
(time management, koordinácia tímov a procesov, plánovanie a prioritizácia úloh)
Napr. Event manažér, ktorý roky organizoval podujatia, môže prejsť aj do IT projektového manažmentu – jeho schopnosť plánovať, riešiť problémy a viesť tím je veľmi podobná.
Schopnosť pracovať s ľuďmi (soft skills)
(leadership a vedenie tímu, empatia a zákaznícky prístup, schopnosť riešiť konflikty)
Napr. Vedúci call centra môže prejsť do interného HR alebo koučingu – má skúsenosť s vedením ľudí, riešením konfliktov a motiváciou tímu.
Prenositeľné zručnosti sú kľúčom k väčšej flexibilite na trhu práce. V meniacom sa pracovnom svete už čoskoro nebude rozhodujúce, čo ste robili v minulosti, ale aké schopnosti si do novej práce prinesiete.